Skladové prostory

Vysoká obsazenost průmyslových nemovitostí

České ekonomice se daří, ve třetím kvartále vykázala růst 2,4 %. Vedle kancelářských budov a obchodních center cítíme zvýšenou aktivitu také na trhu průmyslových nemovitosti. Ten je v České republice v dobré kondici a aktivita firem je zřetelná ve všech jeho segmentech.

Míra neobsazenosti a ceny pronájmu

Již od začátku roku pozorujeme na trhu průmyslových realit klesající míru neobsazenosti. Za zvýšenou poptávkou stojí především firmy z oblasti e-commerce, maloobchodu a výrobní společnosti. Celková míra neobsazenosti dosahuje pouze 4,79 %. Průměrná výše nominálního nájemného zůstává poměrně stabilní na úrovni 4,00 eur/m² (tedy cca 108 Kč/m²) za měsíc. V rámci nejatraktivnějších lokalit však nyní pozorujeme náznaky mírného růstu cen pronájmů. Začíná také přibývat takzvané spekulativní výstavby, tedy výstavby bez předem známého nájemce.

Kromě Prahy patří mezi oblíbené lokality zejména Brno, Plzeň a území poblíž německých hranic.

Pohledem investora

Ve třetím čtvrtletí 2016 byly uzavřeny celkem čtyři transakce v celkové hodnotě přes 700 milionů korun. Na trhu je však stále nedostatek kvalitních prostor vhodných pro investice. Průměrný výnos tak klesá, mezikvartálně ztratil 25 bazických bodů a v současnosti tak v Praze činí 6,25 %.

Výhled do budoucna

Rok 2017 bude podle všeho stále nahrávat spíše nájemcům. Nadále očekáváme silnou poptávku zejména ze strany logistických a e-commerce společností.  Ceny nájemného se udrží na současných úrovních nebo mírně porostou.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *