Obchodní centrum

Komerční nemovitosti: zvýšená aktivita v sektoru obchodních center

Česká republika letos zaznamenává zvýšenou aktivitu v maloobchodních tržbách. Rostoucí HDP a zvyšující se mzdy mají za následek rostoucí spotřebu domácností. Nejnovější data statistického úřadu ukazují pokračující růst maloobchodních tržeb (více v infografice po pravé straně), za první dva kvartály navíc vzrostly o dalších 7 %.

Rostoucí poptávka se projevuje na trhu komerčních nemovitostí, kde můžeme sledovat zvýšenou aktivitu kolem nákupních center a obchodních galerií. Dochází zejména k rekonstrukcím starších obchodních center a galerií, setkat se však můžeme i s rozšiřováním kapacit.

Česko láká nové prodejce

Příznivé podmínky přilákaly do Česka nové značky. Šlo zejména o luxusní módu a doplňky, jmenovitě: COS, Pinko, Pietro Brunelli, Cremieux, Stefano Ricci, Breitling, Michal Negrin, Patek Philippe nebo Bally. Nejvýznamnější však pravděpodobně bylo otevření britského hračkářství Hamleys v budově bývalé Československé obchodní banky v Praze Na Příkopě 14. Jde o třípatrovou prodejnu s prvky zábavního parku o celkové rozloze šest tisíc metrů čtverečních. Jedná se o největší hračkářství ve střední Evropě.

Stárnoucí nákupní centra

V České republice se v současnosti nachází zhruba 2,5 milionu metrů čtverečních nákupních center. To znamená 238 metrů čtverečních na 1000 obyvatel, v Praze je to dokonce 736 metrů čtverečních. Česko je tak zemí s třetí nejvyšší hustotou plochy nákupních center přepočtené na obyvatele ve střední Evropě.

Studie BNP Paribas Real Estate nicméně ukazuje, že české obchodní domy začínají stárnout. Více než polovina z výše zmíněných ploch je starší deseti let. V čase dochází nejen k opotřebení materiálů a technologií, ale mění se i vkus zákazníků. Deset let se proto dá považovat za stáří, kdy je vhodné provést úpravy, přinejmenším estetické.

Staví se po celé republice

Nejsledovanější právě probíhající rekonstrukcí je přestavba největšího českého obchodního domu OC Chodov. Jeho vlastník, společnost Unibail-Rodamco, ho momentálně rozšiřuje a renovuje stávající část. Rekonstrukce je velice rozsáhlá, má přinést 302 nových obchodů a přes tisícovku nových parkovacích míst. Součástí bude i největší české multikino s osmnácti sály. Tato rozsáhlá přestavba bude vlastníka stát přibližně 4,5 miliardy korun. Staví se i v Jablonci, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. V nedávné minulosti prošli větší či menší úpravou například: Varyada Karlovy Kary, Park Hostivař, Galerie Myslbek, Metropole Zličín nebo Avion Shopping Park Ostrava.

Očekáváme, že se brzy objeví i další projekty na modernizaci a rozšíření úspěšných obchodních domů a galerií.

Komerční nemovitosti: zvýšená aktivita v sektoru obchodních center

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *