airbnb

Krátkodobý pronájem: vyšší výnos ale i riziko

Výrazně vyšší výnos, ale také značné množství povinností a vyšší riziko. Tak by se dalo stručně shrnout srovnání krátkodobého pronájmu s tím klasickým, dlouhodobým. Fenomén krátkodobého pronajímání se těší vysoké oblibě nejen ve světě, ale i v České republice. Jak potvrzují někteří realitní makléři, byty pro tento typ pronájmu jsou stále častěji vyhledávanou investicí.

Lokalita, lokalita, lokalita

Při koupi bytu pro krátkodobý pronájem je zásadní především lokalita. Největší poptávka je po bytech poblíž atraktivních turistických cílů. Vůbec nejžádanější je Praha 1 a Praha 2, kde týdenní nájem nemovitosti vhodné pro dva lidi dosahuje až 9 500 Kč. Dalšími zajímavými lokalitami jsou například Žižkov, Smíchov nebo Pankrác. Tento fenomén se navíc postupně dostává i do dalších větších měst (viz infografika). Kromě turistů jsou častými zájemci o tento typ ubytování také zaměstnanci nadnárodních společností, kteří zde tráví pracovně řádově několik týdnů.

Nejen vyšší výnos, ale i náklady

Pokud přemýšlíte o tom, že budete svoji nemovitost krátkodobě pronajímat, například prostřednictvím internetové platformy AirBnB, je potřeba zvážit všechny náklady, a to i ty, které nejsou na první pohled vidět. Kromě zvýšených výdajů na ložní prádlo, čistící prostředky a další náklady je potřeba vzít v úvahu i čas, který budete muset věnovat organizačním záležitostem. Krátkodobý pronájem pochopitelně vyžaduje mnohem aktivnější přístup než ten klasický. V úvahu je potřeba také vzít vyšší riziko, že narazíte na problémové nájemníky, kteří nebudou platit, případně Vaši nemovitost poškodí a podobně.

EET a krátkodobý pronájem

Pozor je potřeba si dát i na daňové a další administrativní konsekvence. Pokud majitel byt za účelem zisku pronajímá pravidelně a zároveň poskytuje hostům alespoň základní služby, jako je úklid či výměna ložního prádla, je povinen mít živnostenské oprávnění. Z toho pro majitele plynou další povinnosti, například musí měsíčně odvádět zálohy na sociální pojištění. Další komplikaci přináší zákon o elektronické evidenci tržeb. Je-li byt pronajímán pravidelně musí majitel vystavovat účtenky z registrační pokladny, a to i v případě že platba proběhla kartou po internetu.

Nejistá budoucnost

Trend krátkodobých pronájmů, jehož symbolem se v posledních letech stal portál AirBnB, se často nelíbí vládám případně vedení měst. Asi nejčastějším argumentem je problematický výběr daní, objevují se však i další. Mluví se například o tom, že dochází ke zhoršování dostupnosti bydlení pro místní obyvatele. Vliv může mít i lobby hoteliérů, kteří na trendu pochopitelně tratí.

V Berlíně platí zákaz pronajímání celých nemovitostí prostřednictvím ubytovacích služeb typu AirBnB, majitelé tak mohou pronajímat pouze jednotlivé pokoje. Podobná pravidla platí také například v New Yorku, Paříži, Barceloně nebo Amstrdamu.

Zdroj: AirBnB.cz, lidovky.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *