Nákladové nádraží žižkov

Nákladové nádraží Žižkov: lukrativní brownfield má nového investora

Nákladové nádraží Žižkov je v současnosti jedním z nejlukrativnějších stavebních pozemků v Praze. Hlavní výhodou této lokality je její poloha blízko centra a slušná dopravní dostupnost (jezdí zde páteřní linka tramvaje číslo 9). Necelou třetinu, tedy zhruba 128 000 m2, tohoto komplexu v létě odkoupil největší český rezidenční developer Central Group.

Na území bývalého nádraží vyrostou především byty

Bývalý vlastník, uskupení zahraničních investorů v čele se společností Discovery Group, zde plánoval postavit velký hotel a nákupní centrum. Tyto záměry čelily kritice ze strany veřejnosti i odborníků, panovaly také pochyby o komerčním úspěchu nákupního centra. Central Group zde plánuje postavit zejména byty, těch má být až 2 600. Koncept počítá také s restauracemi, obchody a podzemním parkováním. Součástí komplexu má být i velká školka, kterou developer po dokončení převede do vlastnictví městské části. Součástí projektu je tramvajová linka, po které by mohly tramvaje přijíždějící z ulice Olšanská pokračovat středem nádraží, případně kolem něj.

Rezidence Parková Čtvrť

Celý projekt nese název Rezidence Parková Čtvrť. Charakteristickým znakem rezidence má být vysoké zastoupení zeleně, ta má pokrývat plochu přibližně 14 000 m2. Kromě parku o rozloze 3 000 m2, počítá koncept se zelení ve středové pěší ose a ve vnitroblocích domů, stromořadí v ulicích a s velkou zahradou u mateřské školky.

Magistrát čeká na výsledky urbanistické studie

Aby mohl být projekt realizován, musí dojít ke změně zemního rozhodnutí a na části pozemků musí dojít k odstranění stavební uzávěry. Magistrát k záměru přistupuje obezřetně, je totiž podle něj potřeba, aby byla zástavba citlivá k historické budově nádraží. Ta je od roku 2013 kulturní památkou, o kterou má zájem ministerstvo kultury, to zde chce zřídit kulturní centrum. Magistrát chce proto nejdříve vypracovat urbanistickou studii dané lokality a až na jejím základě dále postupovat. To by zahájení výstavby, které je plánované na rok 2019, mohlo výrazně posunout.

Nákladové nádraží Žižkov

Zdroj: Central Group, nadrazi.nfa.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *