Kancelářská budova

Rekordní rok pro český trh s komerčními nemovitostmi

Investice do komerčních nemovitostí v České republice budou letos možná nejvyšší v historii. Tak to alespoň tvrdí studie poradenské společnosti CBRE, podle níž by měly přesáhnout hranici tří miliard EUR (81 miliard korun) za celý rok.

Třetí čtvrtletí vykázalo objem investic ve výši 497 mil. EUR (13,4 mld. korun). Zásadní roli sehrály zejména investiční transakce v Praze, které tvořily zhruba 88 % tohoto objemu. Jednalo se hlavně o dvě transakce, přesahují 100 mil. EUR (2,7 miliardy korun). Konkrétně jde o prodej City Tower a prodej Galerie Harfa a Harfa Office Park.

Regionům se tak dařilo výrazně méně než ve druhém kvartále, kde byl největší transakcí převod nákupního centra Forum Ústí nad Labem jihoafrické investiční skupině NEPI za 82,6 miliónů EUR (2,2 miliardy korun). Peníze ve třetím čtvrtletí plynuly převážně od českých investorů, kteří se na nich podíleli 75 %.

Od začátku roku to znamená celkový objem ve výši více než 1,4 mld. EUR. Hodnota investic je tedy meziročně o 42% nižší, skutečný rekord má však zlomit poslední kvartál. Ten pravděpodobně ve svém objemu předčí dosud uplynulou část roku. “Objem transakcí je aktuálně bezprecedentně vysoký. Předpokládáme, že letošní rok bude rekordní,” uvedl šéf oddělení investic CBRE Chris Sheils.

V podobném duchu se vyjádřila i Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství v BNP Paribas Real Estate APM CR, již v polovině roku. Do konce roku má dojít například k prodeji letenského Parkhotelu, který před šesti lety koupila a nákladně zrekonstruovala česko-izraelská skupina Daramis Group.

Rekordní rok pro český trh s komerčními nemovitostmi

Zdroj: CBRE, BNP Paribas Real Estate

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *