Florentinum

Jedna z největších transakcí roku 2016: Čínská CEFC kupuje Florentinum

Do finále se blíží jedna z největších realitních transakcí loňského roku. Skupina Penta prodává pražské Florentinum čínské skupině CEFC za zhruba 283 milionů eur tedy více než 7,5 miliardy korun. Jedná se tak o druhou největší realitní transakci roku 2016 v Česku. Tou největší byl prodej komplexu The Park na pražském Chodově, který koupila německá Deka Immobilien za zhruba 10 miliard korun.

Komplex Florentinum

Florentinum je kancelářský komplex, který se nachází v centru Prahy v ulici Na Florenci. Budova nabízí 48,5 tisíc m² kancelářských prostor a pojme až 3 500 lidí. Její výstavba, která byla dokončena v roce 2013, přišla Pentu na 5,5 miliardy korun. Budovu navrhnul architekt Jakub Cigler a v minulosti získala řadu ocenění. V současné době je objekt téměř plně obsazen. Mezi významné nájemníky patří například HSBC Bank, poradenská společnost Ernst & Young nebo advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, svoje kanceláře zde má i Penta.

Prodej vzbudil mezinárodní pozornost

O tom, že Florentinum bude na prodej, se mluví od jara loňského roku. „Zájem o Florentinum překročil hranice Evropy. Z řady nabídek zůstalo v užším výběru pět, ve finále skončili dva zájemci. Renomovaného německého investora překonala až v posledních týdnech nabídka skupiny CEFC,” uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Není to poprvé, co CEFC v Česku investuje. Skupině patří například fotbalový klub Slavie nebo pivovar Lobkowicz. Drží také deseti procentní podíl v tuzemské J&T Bance, který hodlá navýšit až na padesát procent. Skupina u nás investovala i do dalších firemních podílů a nemovitostí. Objevily se i spekulace o tom, že by Číňané mohli usilovat o podíl v Pentě, to však zatím ani jedna ze stran nepotvrdila.

Zdroj: Penta, Florentinum.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *