Ceny bytů v České republice jsou již několik let na vzestupu. Zájem je jak o byty pro vlastní bydlení, tak i o byty investiční. V kurzu jsou především menší byty ve velkých městech s dobrou dopravní obslužností.
Na úrovni celé ČR rostou ceny bez větších poklesů od začátku roku 2012. Vývoj však zdaleka není rovnoměrný. Podle dat Českého statistického úřadu jsou byty v Praze téměř o 30 % dražší než v roce 2010 (báze indexu zveřejňovaného ČSÚ) a téměř o 40 % dražší než ve třetím kvartálu 2011, kdy ceny dosahovaly pokrizového minima. Zbytek republiky oproti roku 2010 zdražil o 8,5 %, od svého minima pak ceny vyrostly o necelých 20 %.
Nejdražší byty jsou ve velkých městech
Nejvíc zaplatí zájemci o byty v Praze, v průměru se zde ceny pohybují kolem 70 000 Kč/m². Následuje Brno s průměrnou cenou okolo 50 000 Kč/m² a Karlovy Vary se zhruba 37 000 Kč/m². Mezi 35 000 a 30 000 korunami za metr se pohybuje cena v dalších větších městech, jako je Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice nebo Zlín.
Vysychající nabídka
Za růstem cen můžeme hledat rostoucí HDP a výhodné financování nákupů prostřednictvím levných hypoték. Existuje však ještě minimálně jeden důvod, a to docela prostý. Nové byty na trhu zkrátka nejsou. Vysoká poptávka a nedostatek bytů má za následek zvýšenou aktivitu developerů, kteří přichází s novými projekty. Příkladem může být plánovaná výstavba bytového komplexu v areálu Nákladového nádraží Žižkov.
Zvýšenou aktivitu v oblasti bytové výstavby naznačuje také infografika po pravé straně.
Administrativní komplikace
Nové projekty ovšem narážejí na značné administrativní překážky. Podle žebříčku Světové banky je Česká republika v dostupnosti stavebního povolení na 130. místě z necelých 200 sledovaných zemí. Také doba, kterou investor potřebuje k získání povolení, je jedna z nejdelších (19. místo). Z vyspělých zemí trvá získání povolení déle pouze na Slovensku a v Kanadě. Situace je navíc značně nepřehledná, v Praze se například stavební předpisy během posledních dvou let měnily rovnou třikrát.
Na místě je obezřetnost
Ceny ovšem neporostou věčně, existuje několik faktorů, které mohou trhem zahýbat. Jedním z nich by mohla být novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, podle které platí nově daň kupující, což zvyšuje jeho náklady. Vzhledem k situaci na trhu však výrazné dopady tohoto opatření nečekáme. Důležitější roli budou hrát úrokové sazby, které se v současné době pohybují na rekordních minimech. Jejich růst, v případě utahování měnové politiky, by znamenal pokles poptávky po nových bytech. Zajímavý bude také vývoj na trhu nájemného. Až každý čtvrtý byt je pořizován za účelem investice se záměrem byt dále pronajímat. V případě poklesu ceny nájemného se tedy dá předpokládat snížení poptávky po nových bytech, respektive zvýšení nabídky bytů v případě prodejů nevýnosných investic. Ceny nájemného jsou však v současnosti stále na vzestupu, v Praze průměrná cena nájemného meziročně vzrostla o více než 24 %, dvojciferný růst jsme zaznamenali také v Brně, Plzni nebo Zlíně.
Zdroj: Český statistický úřad, realitymix.centrum.cz